Drvo je prirodan, živi materijal kojeg je potrebno redovito održavati. Održavanje sjaja drvenog namještaja veoma je lako i s vremenom ritual brige postaje navikom, ali prvo morate znati što činiti, a što ne činiti, da biste spriječili gubitak sjaja.
Potrebno je redovito brisati prašinu, ali to ne znači svakodnevno. Pazite da je brišete najmanje jednom do dvaput tjedno. Možete koristiti čistu, meku i suhu krpicu, ali njome ćete prašinu s namještaja samo podići u zrak. Krpica natopljena lanolinom ili toplom vodom s malo deterdženta iznimno je učinkovita, a za stranice s uljnim premazom preporučujemo spužvicu natopljenu mješavinom vode i octa. Pamučna krpica ili pernata četkica pomoći će vam ukloniti tragove vode.
Prilično je uobičajeno uklanjati prašinu koristeći sredstva za čišćenje namještaja, ali ona koja sadrže silikon probit će zaštitni sloj sve do drveta.
Nezgode su neizbježne svuda pa tako i na namještaju. Ogrebotine mogu biti površinske ili duboke, ali za sve postoji rješenje. Ogrebotina na prirodnom laku može se ukloniti ako na nju nanesete malo otapala, a za sintetske je premaze dovoljno da ih pažljivo istrljate grubim papirom velike granulacije, i naknadno polirate voskom za namještaj.
Ako je ogrebotina dublja, rješenje je još jednostavnije: istrljajte površinu orahovom ljuskom i potom je prebrišite mekom krpom. Kako god, ovo vrijedi samo za namještaj svijetlih boja. Prije nego trik s orahovom ljuskom primijenite na namještaju tamne boje, obojite ga mljevenom kavom ili crnim čajem.
Ma kako pažljivi bili vaša obitelj ili vaš gost, u nekom će se trenutku čaša s vodom naći izravno na drvenom stolu. Zvuči kao tragedija, ali znajte da zasad nema potrebe za uslugama restoratera namještaja. Postoji nekoliko učinkovitih rješenja za uklanjanje ružnih tragova čaša s vašeg namještaja.